Розум і культура: Історична роль раціоналізму та раціональності
Ґеллнер Ернест

Тип документу: 
Книга
Мова оригіналу: 
англійська
Назва оригінального видання: 
Reason and culture: the historic role of rationality and rationalism
Вихідні дані оригінального видання: 
1992
Перекладачі: 
Савченко С.
Кількість сторінок: 
297 с.
Видавництво: 
Акта
Рік публікації: 
1992
ISBN: 
966-7021-81-5
146
Як цитувати
Ґеллнер Ернест (1992). Розум і культура: Історична роль раціоналізму та раціональності . Пер. з англійська : Савченко С. - Харків : Акта . - 297 с.
Доступ до цього документу можливий у наступних форматах (очікується)
  • Завантажити повний текст
  • Переглянути фрагмент
  • Купити паперову книгу
  • Купити електронну версію
  • Замовити print-on-demand
  • Знайти книгу в бібліотеці

Починаючи від сімнадцятого століття, західне суспіль­ство мало вельми бурхливі стосунки з Розумом. Декарт вирішив переглянути всі свої переконання у світлі Розуму, не дозволяючи при тому нічного іншого, — за це йому гірко докоряв Паскаль. Упродовж наступних століть зв'язок із розумом став об'єктом жвавої, нерідко навіть пристрасної дискусії. Девід Юм проголосив Розум безсилим; Імануїл Кант завважив, що більшість людей унаслідок обманутих сподівань на Розум страж­дають від "місології"; Ґеорґ Гегель стверджував, нібито чільне завдання філософії' полягало в тому, аби показа­ти, що саме Розум спрямовує перебіг історії. Ця дискусія не обмежувалася цариною філософії. Макс Вебер, найвпливовіший соціолог сучасності, приділяв величезну увагу ролі Розуму в житті західного суспіль­ства та в народженні суспільства індустріального. Соціальних антропологів дуже цікавила як усеосяж­ність, так і різноманітність концептуальної думки. Еміль Дюркгайм навчив їх питати, чому всі люди поводяться раціонально, а Макс Вебер — запитувати, чому деякі з них виявляють більшу раціональність, ніж інші.
Ця розвідка зводить воєдино філософські, історич­ні й соціологічні погляди на раціональність та намагає­ться кинути світло на питання, що лежать у підґрунті відповідних дебатів у різноманітних дисциплінах.